Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs

Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs ir Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja filiāle. Tā misija ir: "Latviešu teātra tēva Ādolfa Alunāna piemiņas iemūžināšana, ar viņa vārdu saistot teātra pirmsākumus, teātra spēlēšanas tradīcijas, to turpinājumu Jelgavā un novadā tagad un nākotnē."

Ādolfa Alunāna memoriālā māja ir vieta, kurā latviešu teātra tēvs dzīvojis divus pēdējos dzīves gadus no 1910.-1912.gadam, bet ģimene - līdz 1926.gadam. Te glabājas viņa radošais mantojums un mēbeles, bibliotēka un sadzīves priekšmeti.
Šī ir vieta, kur joprojām mīt latviešu teātra tēva Ādolfa Alunāna gars, jo šis ir vienīgais viņam veltītais muzejs.

Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā apmeklētājiem ir iespēja izbaudīt 19. gadsimta romantiku, nesteidzīgi aplūkojot mākslasdarbu izstādi, vienlaikus izbaudot tā laika Alunānu ģimenes mājas smaržas. Ir iespēja ietērpties 19. gadsimta tērpos un uzņemt fotogrāfijas ar pašu Ādolfu Alunānu, kura klātbūtne te vienmēr jaušama.

Izglītojošās programmas

 • Muzeja izglītojošā programma "Uz bīnes jāprot grozīties". (40 - 50 min.)

Tās ir interaktīvas lomu spēles stila tērpos, kurās apmeklētāji var iestudēt uz muzeja skatuvītes gan lugu fragmentus, gan anekdošu dialogus, gan mīklas minēt, skatīties videoierakstus ar Ā.Alunāna lugu fragmentiem un anekdotēm. Tādiem skaisti tērptiem ļaujam fotografēties.

 • Muzeja izglītojošā programma "Valoda caur laikiem" (40 - 50 min.)

Nodarbība paredzēta 6 - 12.klašu skolniekiem un pieaugušajiem, lai ar spēlēm un atraktīviem uzdevumiem atsvaidzinātu zināšanas par latviešu valodu.
Šos piedāvājumus iespējams izmantot trešdienās un ceturtdienās no 10:00 - 17:00 un piektdienās no 10:00 - 14:00. Lūdzam iepriekš pieteikties pa telefonu 63021180.

Papildus informācija

 • Ir audio gidi angļu, vācu, krievu un norvēģu valodās.
 • Cilvēkiem ar kustību traucējumiem iespējams noskatīties 30 minūšu garu filmu (ekskursija pa memoriālajām istabām) latviešu valodā ar titriem krievu, angļu, vācu valodā. 
 • Iespējams bērniem un pieaugušajiem iepazīties ar Ādolfa Alunāna dzīvi, radošo darbību un viņa laiku interaktīvajā ekrānā un spēlēs.

Darba laiks

Pastāvīgā ekspozīcija un izstāde:

Pirmdiena - slēgts

Otrdiena - Svētdiena

10:00 - 13:00 un 14:00 - 17:00

Izglītojošās programmas:

Trešdiena, Ceturtdiena 10:00 - 17:00

Piektdiena 10:00 - 14:00

Cenas un ieejas maksas

Ā.Alunāna memoriālā muzeja (mājas) pastāvīgā ekspozīcija un izstāde:

 • Pieaugušajiem  1,00 EUR
 • Skolēniem 0,50EUR
 • Studentiem 50% atlaide

Izstāde muzejā:

 • Pieaugušajiem 0,70 EUR
 • Studentiem 50% atlaide

Ekskursija ar gidu latviešu valodā: grupa līdz 20 personām 10,00 EUR

Ekskursija ar gidu angļu vai krievu valodā: grupa līdz 20 personām 15,00 EUR

Izglītojošās programmas:

 • pieaugušajiem 1,50 EUR
 • skolniekiem  1,00 EUR

Pakalpojuma sniegšanas valoda

 • Ekskursijas latviešu, krievu valodās.
 • Ir audio gidi angļu, vācu, krievu un norvēģu valodās.

Par Ādolfu Alunānu

Ādolfs Alunāns – latviešu teātra pamatlicējs, pirmais profesionālais aktieris, režisors, dramaturgs, teātra organizators, aktieru audzinātājs un teātra mākslas popularizētājs. Par šiem nopelniem latviešu tauta viņu uz visiem laikiem iecēlusi teātra tēva godā. Jelgava ir Ādolfa Alunāna dzimtā pilsēta, te pagājuši bērnības un skolas gadi, te vācu teātrī mazais Ādolfs iepazinis un iemīlējis teātri. Ādolfs Alunāns dzimis 1848.gada 11.oktobrī Jelgavā. Viņš ir tipisks pilsētas bērns, inteliģences pārstāvis jau trešajā paaudzē. Pēc ģimnāzijas trīs gadus Ā. Alunāns strādāja ārpus Latvijas vācu teātros. Ā. Alunāns sekoja līdzi pirmajiem latviešu teātra dzīves notikumiem un sapņoja par īstu, pastāvīgu teātri. 1869. gadā ar rakstu „Kāds vārds par teāteri" „Baltijas Vēstnesī" un viencēlienu „Paša audzināts" viņš lūkoja dot arī savu pirmo ieguldījumu jaunās mākslas celtnes pamatos.
1870.gada 6.septembrī jaundibinātās Rīgas Latviešu biedrības runas vīri pieņēma Ādolfu Alunānu par teātera vadoni. Mūža nogalē Alunāns atcerējās: „ Tātad es biju teātera vadons, bet drīzi vien es sāku izprast, ka teātera, par kura vadoni es skaitījos, īstenībā nemaz vēl nebija... Man trūka lugu un aktieru..." Alunāns ar jauneklīgu temperamentu, lielu sparu un misijas apziņu radīt teātri, kas spētu nest tautai gara gaismu, ķērās pie darba. Meklēja aktierus, rakstīja un tulkoja lugas pats, kā arī iesaistīja citus.
Pirmajos gados, kad teātri dažādu iemeslu dēļ uz vairākiem mēnešiem slēdza, Alunāns organizēja viesizrādes visā Latvijā. Tās bija lauku sabiedriskās dzīves atmodinātājas, tās nostiprināja apziņu par teātra nepieciešamību latviešiem, īsā laikā visa Latvija iepazina un spēlēja teātri latviešu valodā. Piepildījās Alunāna sapnis – „Ikkatrai tautai, kura ātri uz priekšu un pie gaismas grib tikt, vajaga teātera."
Ādolfs Alunāns uzrakstījis 22 orģināllugas, ap 400 satīrisku un humoristisku dzejoļu, ap 1000 rakstu par teātri. Viņa spalvai pieder biogrāfiskais apcerējums "Ievērojami latvieši ", "Jura Alunāna dzīve", "Atmiņas par latviešu teātra izcelšanos". Nozīmīgs devums satīras jomā ir „Ādolfa Alunāna Zobgala kalendārs", kas iznāk apmēram divdesmit gadus.
Teātra tēvs mira 1912.gada 22.jūnijā. Izvadīšanas ceremonija notika 26. jūnijā Nikolaja baznīcā, no kurienes latviešu teātra cienītāji kuplā pulkā viņu pavadīja uz Sv. Jāņa baznīcas kapiem.
Pieminekli atklāja 1913.gada 29.septembrī. Tēlnieka Burkarda Dzeņa piemineklis uzcelts par tautas saziedotiem līdzekļiem.

 

Jelgava, Filozofu iela 3 Skatīt karti
63021180
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
LV, RU
Pieaugušie 1,00 Bērni 0,50
Ekspozīcijas
Pieejams gids
WC
Labierīcības
Pirmdiena: Slēgts
Otrdiena: 10:00- 17:00
Trešdiena: 10:00- 17:00
Ceturtdiena: 10:00- 17:00
Piektdiena: 10:00- 17:00
Sestdiena: 10:00- 17:00
Svētdiena: 10:00- 17:00