Jelgavas pils un LLU muzejs

Jelgavas pils – kādreizējā Kurzemes un Zemgales hercogu rezidence, vēlāk guberņas administratīvais centrs, šodien − Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) mājvieta. Jelgavas pils ir lielākais arhitektūras piemineklis Baltijas valstīs, ievērojamā Krievijas galma arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli darbs. Pils muzejs pētī Jelgavas pils vēsturi, arhitektūru, būvvēsturi, interjera apdari un iekārtojumu kontekstā ar Kurzemes hercogistes vēsturi attiecīgajā laika posmā.


Lauksaimniecības akadēmijas (tagad LLU) vajadzībām 1937. gadā lika pamatus jaunajam pils rietumu spārnam. Brīvo atvērumu pret pilsētu aizbūvēja ar divstāvu korpusu pēc profesora Eižena Laubes projekta, tādējādi pili noslēdzot ciešā četrstūra blokā.

Šodien LLU ir trešā lielākā augstskola valstī un tās centrālā ēka ir Jelgavas pils. Kopš 1968. gada Jelgavas pilī darbojas muzejs. Pils vēstures ekspozīcijā var iepazīties ar vecās Livonijas ordeņa pils (14. gs.) un pašreizējās pils celtniecības vēsturi, uzzināt par paveikto pils vēsturiskajā izpētē un saglabāšanā.

Sākoties pils atjaunošanas darbiem pēc Otrā Pasaules kara, Jelgavas pils atjaunotāji - celtnieki - laika posmā no 1955. līdz 1961.gadam atrada daudzus interesantu priekšmetus,  kas saistīti ar pils vēsturi un arhitektūru ar kuriem ir iespēja iepazīties pils muzejā.

Šodien muzejs pētī Jelgavas pils vēsturi, arhitektūru, būvvēsturi, interjera apdari un iekārtojumu kontekstā ar Kurzemes hercogistes vēsturi attiecīgajā laika posmā.

Pils vēstures ekspozīcijā var iepazīties ar vecās Livonijas ordeņa pils (14.gs) un pašreizējās pils celtniecības vēsturi, uzzināt par paveikto pils vēsturiskajā izpētē un saglabāšanā.

Karstā šokolāde hercoga rezidencē

Jelgavas pilī Jūs gaida ne tikai stāsti par Kurzemes-Zemgales hercogiem, bet arī īpašs garšas piedzīvojums – "Dievu ēdiens" – karstā šokolāde Hercogienes un galma dāmu sabiedrībā.

Jau 18.gadsimtā karsto šokolādes dzērienu baudīja visos Eiropas karaļnamos, arī Mītavā.

Jelgavas pils šokolādes recepti izstrādājuši Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes mācībspēki. Kopā ar šokolādes baudīšanu uzzināsiet Baltijas lielākās baroka pils būvniecības noslēpumus, hercogu dzīves priekšrocības un trūkumus, kā arī studentu raibos piedzīvojumus.

Maksa - 4.00 EUR no personas (Piedāvājums spēkā grupām no 20 cilvēkiem).

Šokolādes baudīšanu pieteikt iepriekš pa tālruni 63005617, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Dorotejas mīlestības vēstules

Tā ir izglītojoša programma jebkura vecuma interesentiem, kurā Kurzemes un Zemgales princese Doroteja ļaus viesiem iejusties 19.gadsimta atmosfērā, izzināt kaligrāfijas noslēpumus un sagatavot pārsteigumu saviem mīļajiem un tuvajiem, nosūtot Jelgavas pilī sveču gaismā ar roku rakstītu un ar lakas zīmogu apzīmogotu personīgu vēstuli. Vēstuli var rakstīt arī Dorotejai, kura visiem adresātiem atbildēs personīgi un sniegs padomus dažādu mīlas jautājumu risināšanā.

Maksa – 3,00 EUR no personas (Piedāvājums spēkā grupām no 15 cilvēkiem).

Programmu lūgums pieteikt vismaz trīs dienas iepriekš pa tālruni 63005617 vai e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Ielūkojies hercoga virtuvē

Iespēja ielūkoties hercoga virtuvē, kas līdz šim apmeklētājiem bija slēgta, jo tika izmantota universitātes reprezentācijas vajadzībām.
18.gadsimtā Kurzemes un Zemgales hercoga rezidencē Jelgavas pilī pirmo stāvu aizņēma saimniecības telpas – vairākas virtuves, noliktavas, kalpotāju dzīvokļi. Virtuvi veido divas telpas ar diviem atklātiem pavardiem. Ēdiena gatavošana uz atklātā ugunī iekārtiem katliem, trijkājiem un iesmu turētājiem bija tipisks hercoga laika ēst gatavošanas paņēmiens. Virtuvē atrodas 18.gs. mēbeļu kopijas un gleznas, kas deponētas no Rundāles pils muzeja kolekcijas.

Lai apskatītu hercoga virtuvi, iepriekš jāpiesakās ekskursijai Jelgavas pils muzejā pa tel.63005617 vai e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Papildus informācija

* Interesenti, kas vēlas pieteikt vizītes Jelgavas pilī ārpus noteiktā darba laika, aicināti sazināties ar muzeja vadītāju Gintu Linīti pa tālruni 63005617 vai e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.  vismaz nedēļu pirms apmeklējuma laika.

Jelgavas pils

Kurzemes hercogu kapenes

Jelgava, Lielā iela 2 Skatīt karti
63005617
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
LV, RU, ENG
Ieeja par ziedojumiem
Ekspozīcijas
Ēdināšana
Konferenču telpas
Kāzu vieta
Ģimenēm ar bērniem
Cilvēki ar kustību traucējumiem
Pieejams gids
Wi-Fi
Auto stāvvieta
Pirmdiena: 9:00 - 17:00
Otrdiena: 9:00 - 17:00
Trešdiena: 9:00 - 17:00
Ceturtdiena: 9:00 - 17:00
Piektdiena: 9:00 - 17:00
Sestdiena: -
Svētdiena: -