Elejas muižas tējas namiņš un parks

Plaša parka ieskauts, 30 km no Jelgavas, Lietuvas robežas tuvumā atrodas viens no nozīmīgākajiem Jelgavas novada kultūrvēstures objektiem. Savulaik Kurzemes klasicisma pērle, izcils būvniecības paraugs Eiropā – Elejas muižas ansamblis – kopš 1967.gada ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

1583.gadā Elejas muižas zemes, kas tolaik piederēja Kurzemes hercoga padomniekam Georgam fon Tīzenhauzenam, tiek nostiprinātas ar lēņa tiesībām. 1785.gadā muižu manto Kristofs Johans Frīdrihs fon Mēdems (saukts Žanno Mēdems), vispusīgi izglītots cilvēks ar dziļu interesi par mākslu un kultūru. Pēc Žanno Mēdema pasūtījuma 1806. – 1810.gadā uzceļ jaunu kungu māju reprezentatīvā klasicisma stilā. Pils projektēšanas gaita bija visai sarežģīta, bet var pieņemt, ka pili uzcēla Johans Georgs Adams Berlics pēc arhitekta Džakomo Kvarengi meta. Muižas ansambļa parādes daļa veidota simetriska, tās centrā ir ovāls parādes pagalms ar teātra ēku vienā pusē un muižas pārvaldnieka dzīvojamo ēku, kas kalpojusi arī kā kavalieru nams, otrā. Tā noslēgumā pils jeb kungu nams. Pils un lielākā daļa ansambļa apbūves nodedzināti teju simts gadus pēc būvniecības – 1915.gadā Pirmā pasaules kara laikā. No majestātiskās pils ēkas saglabājušies tikai mūra fragmenti.
Komplekss atrodas parkā, kas vēsturiski aizņēma 25 ha. Šobrīd tā ir vieta nesteidzīgām pastaigām, kur Veimutpriedes, Holandes liepas, Sibīrijas baltegles un vilnainās irbenes stāsta vēstures stāstus, glabā senus noslēpumus un leģendas. Elejas muižas parkā aug 15 dižkoki, un no bioloģiskās daudzveidības viedokļa tā ir saudzējama vides pērle Latvijas un Eiropas mērogā.


Savu atdzimšanu pēc 100 gadiem 2015.gadā piedzīvoja Tējas namiņš. Tas būvēts vēlā ampīra stilistikā un noslēdz parka aleju aiz centrālās lauces, tādējādi kompozicionāli ir svarīgākā parka celtne. Tā ir neliela četrstūra mūra ēka ar apsīdas piebūvi, kurā savulaik atradās Žanno māsas, vēlākās Kurzemes hercogienes Dorotejas, piemineklis. Celtnei ir masīvs četrslīpju jumts ar tālu izejošām pārkarēm, ko balsta kolonnas. Celtne sākotnēji datēta ar 1806. – 1810.gadu, savukārt nākamais būvniecības posms atbilst 19.gadsimta vidum, ko apliecina tās fasādes krāsojums, griestu bagātīgais rotājums ar vēlīnā ampīra stila ornamentiem.


Savulaik, apceļojot Latviju, franču gleznotājs Lorāns de Komins (Laurent de Commines) rakstīja: "kungu māja ir zudusi un parka ozoli ved vienīgi uz nelielu Elejas kādreizējā spožuma, Mēdemu dzimtas greznā īpašuma, daļu... Šajā parka stūrī kādreiz valdīja gaišu un saulainu Austrumu gaisotne, ko, iespējams, bija radījis brauciens uz Krimu. Šeit vasaras vakaros siltā un smaržīgā gaisā tika apspriestas jaunākās ziņas... Ikviens bija pārliecināts, ka tējas dzeršana zem šiem kokiem turpināsies ik sezonu". Un tā tas atkal būs...


Līdztekus Tējas namiņam restaurēts arī mūra žogs, kas visticamāk būvēts 19. gadsimta divdesmitajos gados. Tas ir laukakmeņu žogs ar arkādēm, kas pildītas ar koka spraišļojumu. Žoga pēdējā arkā ir iemūrēts dobumakmens.

PAPILDUS INFORMĀCIJA

Telpas laulību un citiem pasākumiem 

 

AICINĀM PIEDALĪTIES FOTOKONKURSĀ "ELEJAS TĒJAS NAMIŅŠ STARP MUMS"!

Dodies uz Elejas muižas parku un izveido pēc iespējas interesantāku un orģinālāku fotogrāfiju!

Konkursa norise tiek organizēta laika periodā no 2017. gada 1. februāra līdz 2017. gada 20. aprīlim. Viens no konkursa nosacījumiem ir, ka fotoattēlā jābūt redzamam Tējas namiņam un vismaz vienam cilvēkam.

Konkursa dalībnieki aicināti sūtīt savas fotogrāfijas uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 

 

Foto

Inguna Pole, Jānis Riņķis, Guntars Strangats

Jelgavas nov., Elejas pag. Skatīt karti
26128853
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
LV, RU, ENG
Darba laiks – pēc iepriekšējas pieteikšanās
Pieaugušie 1,50 Bērni 1,00
Kāzu vieta
Pieejams gids
Parking