Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāls izvirzīts “Eksporta un inovācijas balvai 2023”

Šogad "Eksporta un inovācijas balvai 2023" kategorijā "Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts" izvirzīti deviņi jauni Latvijas tūrisma produkti. Starp tiem arī Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāls Jelgavā un interaktīvās vēstures ekspozīcijas Elejas izstāžu zālē Jelgavas novadā.


Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartālā, rūpējoties par to, lai saglabātu, aizsargātu un attīstītu pilsētai tik nozīmīgo kultūrvēsturisko mantojumu, ir atjaunotas četras vēsturiskas ēkas. Kvartāls mūsdienās ir pārtapis par pievilcīgu tūrisma, apskates un vietējās kopienas līdzdarbošanās vietu. Šeit latviskā garā tiek atzīmēti ziemas un vasaras saulgrieži, apmeklētāji var iepazīt senos amatus, tautastērpa darināšanas nianses, piedalīties maizes cepšanas meistarklasē, pedagoģiskās un izglītojošās programmās, kā arī izzināt Jelgavas koka arhitektūru un izjust senās Jelgavas atmosfēru.

Savukārt Elejas izstāžu zāles interaktīvās vēstures ekspozīcija vēsta gan par Elejas muižas vēsturi, interaktīvi iesaistot apmeklētāju izziņas aktivitātēs, gan parka vēsturi. Centrālais izstāžu zāles objekts ir restaurēta vainagsija, kas ir saglabājusies no Elejas muižas apbūvei piederošā Tējas namiņa jumta konstrukcijas. Ar tējas smaržu un mūziku tiek atainota Tējas namiņa restaurācijas gaita. Savukārt mazajā zālē uzsvars likts uz Elejas muižas parka ainavu arhitekta G. Hūfalta dzīvi un radošo darbību, ļaujot arī apmeklētājiem iejusties ainavu arhitekta profesijā.

“Eksporta un inovāciju balva” šogad notiek jau 18. reizi. Konkursa ietvaros tiek godināti Latvijas uzņēmēji, kuri, spītējot dažādiem globāliem izaicinājumiem, spējuši audzēt savu eksporta apgrozījumu, radījuši jaunus produktus un inovācijas. “Eksporta un inovācijas balva” tiks pasniegta piecās kategorijās - “Eksporta pieauguma līderis”, “Eksporta jaunpienācējs”, “Inovācijas čempions”, “Eksporta čempions” un  “Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts”. Apbalvojumu pasniegšana, klātesot Latvijas valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, norisināsies 14. decembrī.

"Šogad priecājamies par pārdomātiem un spēcīgiem tūrisma piedāvājumiem reģionos no pašvaldību puses. No 21 pieteikuma deviņus esam izvirzījuši otrajai kārtai un seši no tiem ir biedrību, pašvaldību un nodibinājumu grupā. Redzam, ka gan pašvaldības, gan komersanti  iegulda savus līdzekļus ilgtspējīgos tūrisma piedāvājumos, kas ietver gan infrastruktūru, gan izglītošanās un izklaides iespējas ar nozīmīgu eksporta potenciālu. Komersantu grupā aktivitāte šogad bija zemāka, taču arī šeit ir spēcīgi piedāvājumi," saka konkursa žūrijas pārstāve, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava.

Kategorijā "Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts" žūrija vērtē, vai produkts ir inovatīvs un ar augstu pievienoto vērtību, vai tas tiek veidots, saglabājot vietējos resursus un tiek attīstīts, ņemot vērā vietējo kultūras, dabas, sociālos un ekonomiskos faktorus, kā arī tiek ņemti vērā citi aspekti.

Pieteiktie produkti tiek vērtēti divās grupās – komersantu veidotie tūrisma produkti un biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldību iestāžu veidotie tūrisma produkti. Pretendenti tika aicināti iesniegt pieteikumus līdz 3. oktobrim. Balva svinīgā ceremonijā tiks pasniegta 14. decembrī vienam no produktiem komersantu grupā un vienam no produktiem biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldību iestāžu grupā.

Vairāk par konkursu “Eksporta un inovācijas balva” lasiet šeit: www.eib.liaa.gov.lv

 

Informāciju sagatavoja

Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestāde

"Jelgavas reģionālais tūrisma centrs"