Jaunumi 2019.gadā Jelgavā un apkārtnē

Šogad Jelgavā un apkārtnē jūs gaida vairāki interesanti jaunumi. Aicinām pašiem atbraukt un pārliecināties, ka Jelgavas pusē rodas arvien jauni tūrisma un atpūtas piedāvājumi dažādām gaumēm, kas bagātinās un padarīs krāsaināku šo vasaru.

Jelgavas pilsētā

Iespēja uzkāpt Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja tornī

Muzeja ēkā, kas pazīstama ar vēsturisko nosaukumu “Academia Petrina”, no maija ir iespēja uzkāpt tornī un vērot apkārtnes panorāmu no nelielā balkona. Jāpiemin, ka pirmskolas vecuma bērniem tornis nebūs pieejams, bērni vecumā no 6 līdz 12 gadiem varēs torni apmeklēt tikai vecāku vai pilnvarotās personas pavadībā. Muzeja piedāvājums šogad ir papildināts ar jaunām, virtuālām ekspozīcijām ar 3D brillēm: “Zemgales tautastērps un tā valkāšanas tradīcijas” un “Kari un karavīrs Jelgavā cauri laiku lokiem”.

 

Jelgavas pils muzejam atjaunotas telpas

Jelgavas pilī liela daļa restaurācijas darbu jau paveikti, bet remonts vēl turpinās. Arī Jelgavas pils muzejs vēris durvis pēc telpu atjaunošanas un tajā apskatāma Latvijas Valsts vēstures arhīva veidota izstāde “No hercoga Gotharda līdz hercogam Jēkabam”. Divos restaurācijas gados Jelgavas pilī veikta ventilācijas sistēmas izbūve, logu nomaiņa un fasādes atjaunošana, siltināšanas darbi un pils telpu vienkāršotas renovācijas.

 

Skatu tornis un “safari” pie savvaļas zirgiem Lielupes palienes pļavās

Jelgavas Pils salā izveidots koka skatu tornis ar labiekārtotu piknika vietu savvaļas zirgu, putnu, divu upju un pilsētas panorāmas vērošanai Lielupes palienes pļavās, kas ir aizsargājama dabas teritorija. Skatu tornis ir 19,2 metrus jeb sešus stāvus augsts. Salā mājo ap 70 savvaļas zirgu, kurus vislabāk apskatīt un iepazīt vides gida Eināra Nordmaņa vadībā. Viņš piedāvā doties izbraukumā ar apvidus auto līdz salas galam, gūstot autentisku pieredzi zirgu bara vidū.

 

Izveidots jauns maršruts “Jelgava – skulptūru pilsēta”

Jelgava ir bagāta ar skulptūrām, kurām ir gan augsta mākslinieciskā vērtība, gan arī interesanti stāsti. Tāpēc izveidots jauns maršruts pilsētas iepazīšanai “Jelgava – skulptūru pilsēta”, kurā var doties ar kājām vai velosipēdu. Jaunākā skulptūra pilsētā ir “Laika vilciens” Ozolskvērā, kas veidota no 250 gadus senā dižozola, ko bojājuma dēļ nācās nozāģēt. Skulptūru maršruta garums ir 15 km un to iespējams veikt 2 līdz 3 stundu laikā, tā karti saņemot Jelgavas reģionālajā tūrisma centrā vai lejupielādējot www.visit.jelgava.lv.

 

Mīlestības alejā atjaunots piemineklis K.L. Tečam

Jelgavā, Dobeles šosejā atrodas vēsturiska vieta, kas balstīta uz senu stāstu par draudzību, bet mūsdienās vairāk pazīstama kā Mīlestības aleja. Šeit kādreiz pastaigājušies divi draugi, hercoga padomnieki, kas, kā vēsta leģenda, iemīlējušies vienā meitenē, bet abu draudzības vārdā no tās atteikušies, dāvājot šai meitenei pūra naudu. Pēc daudziem gadiem abi draugi apbedīti katrs savā alejas galā, kam par godu uzstādīti pieminekļi. Saglabājusies ir tikai urna Kristapam Ludvigam Tečam, otrs obelisks ir gājis bojā. Šajā gadā urna, kas ir kultūrvēsturisks piemineklis, atjaunota un uzstādīta savā pastāvīgajā vietā. Postamenta akmeņi nomainīti pret jauniem un atjaunoti uzraksta burti, iztaisnoti arī granīta stabiņi ap pieminekli. Nākotnē plānots veikt arī metāla nožogojuma atjaunošanu un apkārtējās teritorijas labiekārtošanu.

 

 

Jelgavas novadā

Lielplatones muižas vešūzis

 

Jelgavas novada Lielplatones pagastā atjaunots vešūzis – autentiska 18./19. gs. veļas māja, kurā pieejama seno veļas mazgāšanas tradīciju izziņas programma. Vešūzim ir trīs stāvi, katrs no tiem ir iekārtots atbilstoši to vēsturiskajām funkcijām: pirmajā stāvā ikvienam iespēja iepazīt seno veļas mazgāšanas un gludināšanas procesu, otrajā stāvā ierīkota veļas žāvētava, trešajā stāvā vešerienes istabiņa. Grupām ir iespēja līdzdarboties senās veļas mazgāšanas demonstrācijās vešerienes vadībā. Restaurētais vešūzis 2019.gadā ieguva 1.vietu konkursa “Latvijas Būvniecības Gada balva 2018” nominācijā – “Restaurācija”.

 

Labiekārtots Elejas muižas parks

Romantiskajā Elejas muižas parkā atjaunotas vēsturiskās taciņas, uzbūvēts tiltiņš pāri dīķim uz pussalu un izveidoti divi apmeklētājiem saistoši, interaktīvi objekti – tēlnieka Gļeba Panteļejeva skulptūra “Mīlestībai”, kuras burvība viskrāšņāk atklājas krēslas stundās, un vides objekts “Saruna”, kas ļauj cilvēkiem sarunāties katram no sava ūdenstilpnes krasta. Parks ir īpaši piemērota pieturvieta jaunlaulātajiem, romantiskajā Tējas namiņā notiek laulību ceremonijas, bet ekskursantu grupas tiek cienātas ar tēju.

 

Berķenes muižā – SPA centrs

Jelgavas novadā Berķenes muižas kungu nama pagrabstāvā 2019.gadā atvērts individuālais SPA centrs. Piedāvājumā ūdens procedūras labsajūtas un veselības uzlabošanai: sauna un turku/tvaika pirts, burbuļvanna, kāju kontrastvanna, baseins ar pretstraumi, kaskādi, zemūdens pēdu un muguras masāžu. SPA pieejams tikai individuāliem apmeklējumiem 1-10 personām. Muižā var arī nakšņot un rīkot nelielus pasākumus.

 

Ozolnieku novadā

Jāņa Čakstes māja – jauns muzejs Latvijas pirmajam prezidentam

Ozolnieku novada Salgales pagastā, Lielupes krastā, atrodas Latvijas Valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dzimtas mājas “Auči”. Muzeja ekspozīcija vairs nav pieejama “Auču” galvenajā mājā, bet atjaunotajā kalpu mājā atklāta jauna ekspozīcija “Jāņa Čakstes māja”, kas modernā, laikmetīgā formātā vēsta par Latvijas Valsts pirmā prezidenta un viņa dzimtas likteņiem Latvijas vēstures un demokrātijas attīstības kontekstā.

 

Piepūšamās atrakcijas uz ūdens

Latvijas lielākais veikborda un aktīvās ūdens atpūtas parks “5 Masti” Ozolnieku ezerā piedāvā izbaudīt aizraujošus piedzīvojumus uz ūdens – lielāko piepūšamo ūdensatrakciju parku Baltijā visai ģimenei. Veikparkā iespējams izbraukt ar ūdensslēpēm un iemācīties veikot profesionālu treneru vadībā. Mierīgākai atpūtai pieejama laiva, SUP dēļi. Lielisku maltīti ezera krastā var baudīt grilbārā - restorānā “Masti Grill&Chill”.