Jelgavas Vecpilsētas mājas atjaunošana

Apvienojot ēkas Kr.Barona ielā 50 un Vecpilsētas ielā 14, izbūvēts un atjaunots vienots nams, kas ietver Jelgavas Vecpilsētas māju un Zemgales restaurācijas centru. Jelgavas Vecpilsētas mājā iekārtota moderna interaktīva ekspozīcija par senās Jelgavas agrāko laiku interjera un būvniecības tendencēm un pašas mājas vēsturi. Savukārt Zemgales restaurācijas centrā ikdienā darbosies metāla, stikla, porcelāna, keramikas, tekstila priekšmetu restauratori, tiks organizēti arī izglītojoši pasākumi, sniedzot iespēju interesentiem klātienē izzināt restaurācijas procesa gaitu.


Uzsākot būvdarbus, ēka bija avārijas stāvoklī, tā nebalstījās uz monolītiem pamatiem, bet turējās uz laukakmeņiem un ķieģeļu mūra fragmentiem. Lai to labotu, noritēja sarežģīts un unikāls process Latvijas mērogā - māja tika pacelta par aptuveni 30 centimetriem, izbūvējot jaunus pamatus, atsēdinot ēku atpakaļ un restaurējot oriģinālās koka konstrukcijas. Atrastas liecības, ka ēka laika gaitā piedzīvojusi vairākas pārbūves – sākotnēji tā bijusi mazāka, taču vēlāk paplašināta un paaugstināta. Dažās telpās daļēji ir saglabājušies trīnīša griesti, kas bija raksturīgi koka ēkām Latvijas teritorijā 17. un 19. gadsimtā.

Lai Jelgavas Vecpilsētas māja būtu pēc iespējas autentiskāka, renovācijas darba procesā ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas – griestos, sienās, grīdās maksimāli izmantoti esošie un atgūtie būvmateriāli, grīdu atjaunošanā - senie ķieģeļi, eksponēts būvdarbu laikā atraktais mājas pagrabs un unikālie bēniņi, savukārt sienu spraugas pildītas ar sūnām un linu pakulām, kas senatnē nodrošināja termoizolāciju.

Pagalma bruģis ir veidots no vecajiem bruģakmeņiem, kas inženierkomunikāciju izbūves laikā tika atrakti mājas pagalmā. Ēkas fasāde saglabāta autentiskajā izskatā. Kaļķa apmetums ēkas pildrežģī ir oriģināls, tikai notīrīts. Durvis veidotas pēc vēsturisko durvju zīmējumiem.

2009.gadā noslēdzās ERAF un Jelgavas valstspilsētas pašvaldības līdzfinansēts projekts “Jelgavas vecpilsētas atjaunošana un pielāgošana tūrisma attīstībai”, kura ietvaros rekonstruēta Vecpilsētas iela un ietve, J.Asara iela posmā no Vecpilsētas ielas līdz K.Barona ielai, K.Barona ielas posms no J.Asara ielas līdz Vecpilsētas ielai un izbūvēts ielu izgaismojums. Savukārt Jelgavas Vecpilsētas mājas atjaunošana un ekspozīciju izveide īstenota ERAF projekta 5.5.1.0/17/I/002 “Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā” ietvaros.

2020. gadā Jelgavas Vecpilsētas māja atzīta par labāko būvi nominācijā "Restaurācija" skatē "Gada labākā būve Latvijā 2019" un konkursā "Latvijas būvniecības gada balva 2019".