Jelgavas Vecpilsētas mājas ekspozīcija nominēta Latvijas Dizaina gada balvai

Līdzās citiem dizainiski brīnišķīgiem projektiem Jelgavas Vecpilsētas mājas ekspozīcija “Māja stāsta” iekļuvusi “Latvijas Dizaina gada balva 2023” otrajā kārtā, aizsākot aizraujošo un sīvo sāncensību ar citiem dalībniekiem nominācijā “Vide”. Konkursā izvērtēšanai ik gadu ir iespēja pieteikt materiālo un nemateriālo dizainu, tai skaitā produktu un pakalpojumu dizainu, komunikācijas dizainu, vides dizainu un digitālos risinājumus.


Kopumā Latvijas Dizaina gada balvai 2023 tika iesniegti 159 darbi, kas ir līdz šim lielākais pieteikto darbu skaits augstākajam apbalvojumam dizaina jomā Latvijā. Dalībai Latvijas Dizaina gada balvas 2023 konkursa otrajā kārtā kopā izvirzīti 59 darbi. Līdzās Jelgavas Vecpilsētas mājas ekspozīcijai “Māja stāsta”, vides kategorijā starp nominantiem ierindojas izstāde “Snīkeri eko x ego”, izstāde “Telpa Nr.13”, mācību klase dārzā “Jume”, pop-up private dining pieredzes telpa “Venue 54”, izstāde “Dekoloniālās ekoloģijas”, interjers “Saules aptiekas” zāļu pagatavošanas nodaļai, Latvijas Bankas simtgades izstāde “Vērtības zīmes”, mobils un transformējams pop-up stends “Flower Pharmacy” un instalācijas “Pilsētas kabata”. 

Pieteikšanās kārtība paredzēja darbus konkursam iesniegt divos periodos - rudenī un ziemā, tā padarot ērtāku gan pieteikšanās procesu, gan strukturējot vērtēšanu. 2022. gada rudens pieteikšanās ilga no 11. oktobra līdz 15. novembrim un ziemas pieteikšanās — no 2023. gada 2. janvāra līdz 31. janvārim. Visvairāk pieteikumu tika saņemts komunikācijas dizaina kategorijā — 23, kam sekoja vides dizaina kategorija ar 18 pieteikumiem un produktu dizaina kategorija ar 17 pieteikumiem.

Iesniegtos darbus vērtēja atlases žūrija, kurā strādāja atzīti Latvijas dizaina profesionāļi — katrā kategorijā darbojās priekšsēdētājs un divi žūrijas locekļi. Kategoriju priekšsēdētāju pienākumus veica grafikas dizainere, "Madara Cosmetics" līdzdibinātāja Liene Dārzniece, produktu dizainere, zīmolu "Mammalampa" un "Detales" izveidotāja Ieva Kalēja, UX dizainere, "Printify" dizaina vadītāja Līga Lētiņa, arhitekte un urbāniste, Rīgas pilsētas galvenā dizainere Evelīna Ozola. Kā atlases žūrijas locekļi darbojās Mareks Birznieks, Brigita Bula, Mārcis Miķelsons–Germs, Toms Mūrnieks, Agnese Narņicka, Una Rozenbauma un Sandijs Ruļuks.

Konkursa otrā kārta norisināsies 2023. gada maijā, kad fināla žūrija vērtēs nominantus un izvirzīs finālistus. Fināla žūrija lems par katras kategorijas uzvarētāju un Latvijas Dizaina gada balvas Grand prix ieguvēju. Konkursa otrā kārta noslēgsies ar Dizaina gada balvas apbalvošanas ceremoniju 2023. gada 2. jūnijā. Fināla žūrija sastāvēs no sešiem žūrijas locekļiem. Līdzās Latvijas pārstāvjiem darbus vērtēs arī trīs ārvalstu profesionāļi, kuri pārstāv dažādas dizaina jomas.

Latvijas Dizaina gada balva ir augstākais apbalvojums dizaina jomā Latvijā, ko pasniedz ar mērķi apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru sasniegumus, kā arī stimulēt Latvijā radīta dizaina izmantošanu un dizaina nozares attīstību. Nominantu saraksts ir pieejams vietnē www.dizainabalva.lv.