Vecpilsētas ielas kvartāls

Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāls ir vecākā pilsētas apbūves daļa ar koka ēkām, kas netika iznīcinātas II Pasaules kara laikā. Apbūves rajons veidojies laikā no 18. līdz 19. gadsimtam. Šī ir īstā vieta senās pilsētas gaisotnes baudīšanai un pastaigām. Iesakām nobaudīt gardu maltīti krodziņā „Pie mednieka” vai kafejnīcā "Brokastnīca".


17.gadsimtā ap Jelgavu bija augsts valnis un ūdens kanāls, tādēļ iebraukt un izkļūt no pilsētas varēja tikai pa vārtiem. Savulaik pilsētai bijuši astoņi vārti dažādos virzienos. Nozīmīgākie bijuši Annas vārti teritorijā, kur šobrīd ir Jāņa baznīca. Otri jeb Mazie vārti – aiz tagadējās bērnu poliklīnikas, trešie jeb Dobeles vārti – Dobeles ielā. Savukārt vieni no stratēģiski svarīgākajiem bijuši Ezera vārti pie Jelgavas tirgus, aiz kuriem tolaik bijusi osta. Rīgas vārti, kas atradušies uz Driksas tilta, bijuši visnenozīmīgākie, jo tie galvenokārt veduši tikai uz pili. 2008.gadā Dobeles un Vecpilsētas ielas krustojumā vēsturisko pilsētas vārtu vietā tika atklāta simboliska piemiņas zīme – dzelzs vārtu stabs ar mūra motīvu, kurā iestrādāts akmens ar vēsti, ka šeit 17. gadsimtā bijuši Dobeles vārti. Caur Dobeles vārtiem tai laikā varēja aizbraukt uz Dobeli, Līvbērzi, Džūksti, Tukumu un Eiropu.

Caur Vecpilsētas ielas kvartālu aizvijas "Nagliņu ceļš", kuru Jelgavas ielās iekala 2009. gadā, lai atzīmētu senās pilsētas aizsargmūra novietojumu un pilsētas robežas. Sekojot nagliņu ceļam var apiet senās Mītavas kontūru, ceļš ved no Uzvaras ielas un Ausekļa ielas krustojuma, kur šobrīd atrodas Ezera vārtu piemiņas zīme, līdz Dobeles un Vecpilsētas ielas krustojumam, kur atrodas Dobeles vārtu piemiņas zīme. Visas 800 iekaltās nagliņas tika darinātas pie vietējā kalēja Jelgavā.

Vecpilētas ielā atrodas atjaunotie objekti, kurus apmeklējot ir iespēja gūt priekšstatu par kādreizējiem Jelgavas vaibstiem:

Jelgavas Vecpilsētas māja – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Jelgavas senākā un vērtīgākā koka dzīvojamā māja. Multimediāla ekspozīcija “Māja stāsta” ir iekārtota vēsturiskajā dzīvoklī, kur trīs zelta lādēs glabājas liecības par zudušo Jelgavas koka arhitektūru, Jelgavas Vecpilsētas mājas stāstu un tās atjaunošanas procesu. Apskatei pieejami restaurētie koka bēniņi. Ēkā ir lifts, kas nodrošina pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Māja ir renovācijas darbu gaitā ir apvienota ar līdzās esošo ķieģeļu ēku, kur iekārtots Zemgales Restaurācijas centrs. 

Zemgales Restaurācijas centrs - metāla, tekstila un keramikas izstrādājumu restaurācijas darbnīcas ar mūsdienīgu restaurācijas aprīkojumu. Restaurācijas centra speciālistu pamatdarbs ir apkopt un restaurēt Jelgavas muzeja krājuma priekšmetus, kā arī palīdzēt seno priekšmetu saglabāšanā ikvienam – gan citiem muzejiem, gan jebkuram interesentam. Ja ieplīsusi smalka tasīte, uz senas monētas ir gadsimta uzslāņojums, vai no vecmāmiņas mantotajam tautastērpam nepieciešama restaurācija, aicinām sazināties ar Zemgales Restaurācijas centru.

Dzīvesziņas un arodu sēta – pieejama individuālam apmeklējumam. Ar iepriekšēju pieteikšanos iespēja apskatīt ēku speciālista pavadībā, iepazīt tās vēsturi un iekārtojumu, gūt ieskatu audēju ikdienas darbā un redzēt, kā top tautastērps. Apmeklētāji var piesēsties pie stellēm un paši izmēģināt aušanas prasmes.

Vairāk par Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartālu var uzzināt šeit.

Vecpilsētas ielas kvartāla labiekārtošanas darbi tika veikti ERAF projekta “Jelgavas vecpilsētas atjaunošana un pielāgošana tūrisma attīstībai” ietvaros. Atjaunotas ielu braucamās daļas un ietves, saglabājot bruģakmens segumu, uzstādītas laternas un soliņi, kā arī vēsturisko Dobeles vārtu piemiņas zīme. Vecpilsētas ieliņās izvietoti informatīvie stendi un planšetes, kas atspoguļo tūrisma objektus Jelgavā un sniedz unikālu informāciju par pilsētu dažādos laika periodos, iesakot maršrutu pa rekonstruēto ielu rajonu.

Jelgavas Vecpilsētas māja atjaunota un Zemgales Restaurācijas centrs izveidots, pašvaldībai realizējot Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētu projektu Nr.5.5.1.0./17/I/002 "Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā".

Jelgava, Vecpilsētas iela
Ēdināšana
Auto stāvvieta