Jelgavas pils

Jelgavas pils ir ievērojamā Krievijas galma arhitekta itāļa Frančesko Bartolomeo Rastrelli agrīnā perioda darbs un viens no retajiem Jelgavas arhitektūras pieminekļiem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Lielākā baroka pils Baltijas valstīs, kādreizējā Kurzemes un Zemgales hercogu rezidence, Kurzemes guberņas administratīvais centrs, šodien Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes galvenā mītne.


Pils celta 13. gs. Livonijas ordeņa pils vietā. 1738. gadā pēc Frančesko Bartolomeo Rastrelli projekta sāk būvēt jauno pili. Celtniecība noritēja divos posmos (1738. – 1740. gads; 1763. – 1771. gads). Pils vairākkārt degusi. Vislielākie postījumi ēkai nodarīti II Pasaules kara laikā, kad 1944. gada jūlija beigās pili nodedzināja un Latvijas Lauksaimniecības akadēmija (LLA) beidza pastāvēt. 1956. gadā sākās pils atjaunošanas darbi un LLA pakāpeniski no Rīgas pārcēlās atpakaļ uz Jelgavas pili.

Jelgavas pils muzejs

Kopš 1968. gada Jelgavas pilī darbojas muzejs, kurā var iepazīties ar vecās 13. gs. Livonijas ordeņa pils un pašreizējās pils būvniecības vēsturi, uzzināt par paveikto pils vēsturiskajā izpētē un saglabāšanā.

Kurzemes hercogu kapenes

Viens no interesantākajiem apskates objektiem Jelgavas pilī – Kurzemes hercogu kapenes – ir vieta, kur uzskatāmi sasaistās mūža un aizmūža pasaules. Šobrīd kapenēs Jelgavas pilī atrodas 21 metāla sarkofāgs un deviņi koka zārki, kuros no 1569. līdz 1791. gadam apbedīti 24 Ketleru dinastijas un 6 Bīronu dinastijas pārstāvji.

Īpašie piedāvājumi grupām:

Karstā šokolāde hercoga rezidencē - Jelgavas pilī Jūs gaida ne tikai stāsti par Kurzemes-Zemgales hercogiem, bet arī īpašs garšas piedzīvojums – karstā šokolāde mūsdienu galma dāmas sabiedrībā, ko 18. gs. baudīja visos Eiropas karaļnamos, arī Mītavā. Cena - 5,00 EUR no personas (piedāvājums spēkā grupām no 20 pers.).

Dorotejas mīlestības vēstuļu darbnīca - izglītojoša programma jebkura vecuma interesentiem, kurā Kurzemes un Zemgales princese Doroteja ļaus viesiem iejusties 19.gs. atmosfērā, izzināt kaligrāfijas noslēpumus un sagatavot pārsteigumu saviem mīļajiem un tuvajiem, nosūtot Jelgavas pilī sveču gaismā ar roku rakstītu un ar lakas zīmogu apzīmogotu personīgu vēstuli. Cena – 5,00 EUR no personas (piedāvājums spēkā grupām no 15 pers.).

Ielūkojies hercoga virtuvē - iespēja ielūkoties hercoga virtuvē, kas līdz šim apmeklētājiem bijusi slēgta, jo tika izmantota universitātes reprezentācijas vajadzībām. 18. gs. Kurzemes un Zemgales hercoga rezidencē Jelgavas pilī pirmo stāvu aizņēma saimniecības telpas – vairākas virtuves, noliktavas, kalpotāju dzīvokļi. Virtuvi veido divas telpas ar diviem atklātiem pavardiem. Ēdiena gatavošana uz atklātā ugunī iekārtiem katliem, trijkājiem un iesmu turētājiem bija tipisks hercoga laika ēst gatavošanas paņēmiens.

Pieteikšanās ekskursijām un īpašajiem piedāvājumiem Jelgavas pilī pa tel. 63005617 vai e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Darba laiks

1. jūnija - 31. augusts

Pirmdiena - Piektdiena: 09:00 - 17:00

Sestdiena: 09:00 - 18:00

Svētdiena: 11:00 - 16:00

Cena: 3,00 EUR pieaugušajiem, 1,00 EUR skolēniem

 


1. septembris - 31. maijam

Pirmdiena - Piektdiena: 09:00 - 17:00

Sestdiena, Svētdiena: slēgts

Cena: par ziedojumiem

 

 

Foto: LBTU publicitātes foto

Jelgava, Lielā iela 2
63005617
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
LV, RU, EN, DE
Pieaugušie 3.00; Bērni 1.00; Skolēni ; Studenti ; Pensionāri ; Ģimenes biļete
Ekspozīcijas
Ēdināšana
Degustācijas
Konferenču telpas
Kāzu vieta
Ģimenēm ar bērniem
Cilvēki ar kustību traucējumiem
Pieejams gids
Suvenīru iegāde
Wi-Fi
Auto stāvvieta
Labierīcības