Jelgavas valstspilsēta un Jelgavas novads

Aicinām iepazīt Zemgales sirdi – Jelgavas pilsētu un Jelgavas novadu! Jelgava viesus pārsteigs ar savu seno un bagāto vēsturi, mūsdienīgajiem risinājumiem vēstures stāstīšanā un aktīvo atpūtu Zemgales rāmajos ūdeņos. Jelgavas novads ir ievērojams ar notikumiem bagātu vēsturi, ko var atklāt novada muižās un vēsturiskajās vietās, savukārt viesojoties pie novada mājražotājiem, baudīt saimnieku izlolotu produkciju. Jelgavas novads aicina uz aktīvām brīvdienām, kā arī saista viesus un tūristus ar savām dabas un kultūrvēsturiskajām vērtībām.

Jelgavas valstspilsēta

Ceturtā lielākā Latvijas pilsēta ar 61 000 iedzīvotāju un kopplatību 60 km2, tā atrodas 40 km no galvaspilsētas Rīgas.

Rakstītajos avotos vācu bruņinieku pils vārds pirmo reizi minēts 1265.gadā, kad Livonijas ordeņa mestrs Konrāds fon Manderns pavēlēja celt pili uz salas starp Lielupi un Driksu. 1573.gadā Jelgava iegūst pilsētas tiesības un ģerboni. Jelgavas senais nosaukums bija Mītava, kas cēlies no vārdiem „mīt, mainīt”, tā vienmēr ir bijusi viens no Latvijas ekonomikas, kultūras un izglītības centriem. Te gan kā viesi, gan kā iekarotāji bijuši vairāku kaimiņzemju valdnieki– Pēteris I, Luijs XVIII, Kārlis XII, Gustavs Ādolfs, Aleksandrs I, Vilhelms II, kā arī citas pasaules vēsturē pazīstamas personas – mūziķi Šūmanis, Vāgners, Rubinšteins, slavenais kāršu spēlmanis Kavallo, garu izsaucējs Kaliostro, “siržu lauzējs” Kazanova u.c.

Jelgava ir populārās latviešu rokgrupas „Prāta Vētra” dzimtene – visi grupas dalībnieki šeit uzauguši un aizvadījuši skolas gadus. Jelgavu dēvē arī par studentu pilsētu – šeit atrodas Latvijas Lauksaimniecības universitāte. Jelgavu uzskata par vienu no zaļākajām Latvijas pilsētām, tās teritorijā atrodas dabas liegums – Lielupes palienes pļavas, kur mājo savvaļas zirgi.

     

www.jelgava.lv

Jelgavas novads

Ievērojams ar notikumiem bagātu vēsturi un nozīmīgām kultūrvēsturiskajām vērtībām. Viena no spilgtākajām vēstures lappusēm vēsta par Kurzemes – Zemgales hercogistes laiku. Jelgavas apkārtnē dzīvojušas Kurzemes hercogu un vācu baronu dzimtas, kā liecību nākošām paaudzēm atstājot iespaidīgas muižu apbūves Zaļeniekos, Elejā, Vircavā, Lielplatonē, Vilcē un Staļģenē.

Kā ievērojamāko piemiņas vietu novadā jāmin Pirmā Pasaules kara Ziemassvētku kauju piemiņas vieta Ložmetējkalnā un Latvijas Kara muzeja filiāle „Ziemassvētku kauju muzejs”, kur apskatāma kauju piemiņas izstāde un izveidota brīvdabas ekspozīcija ar atjaunotiem vācu nocietinājumiem.

Apskates vērtas ir vairākas baznīcas - Rīgas Sv. Trijādības Sergija sieviešu klostera filiāle Valgundē, kuras pirmsākumi iesniedzas 1897. gadā, Līvbērzes katoļu baznīca, kas ir vienīgais koka dievnams novadā, Zaļenieku luterāņu baznīca ar novadā lielāko zvanu, Sesavas un Lielvircavas luterāņu baznīcas.

Aktīvās atpūtas piekritēji Jelgavas novadā var izmantot iespēju kopā ar ģimeni pavadīt laiku rotaļu laukumā „Līčos”, novada amatnieki piedāvā iespēju piedalīties meistardarbu tapšanas procesā. Vairākas zirgaudzētavas piedāvā izjādes un jāšanas apmācības ar zirgiem un ponijiem, jauku atpūtu var baudīt viesu mājās.

Novadu šķērso otra ūdeņiem bagātākā upe Latvijā – Lielupe ar aptuveni 20 pietekām. Upju līčos un pļavās sastopamas retas augu, putnu un dzīvnieku sugas, kas liecina par tīru apkārtējo vidi.

www.jelgavasnovads.lv