Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja ēka pazīstama ar vēsturisko nosaukumu Academia Petrina, celta 1775. gadā pēc pēdējā Kurzemes un Zemgales hercoga Pētera Bīrona ierosmes agrākās hercogu pilsētas pils vietā. Tajā atradusies pirmā augstskola Latvijas teritorijā, kur savulaik mācījušies Lietuvas un Latvijas pirmie prezidenti.

Muzeja ekspozīcijas vēsta par nozīmīgām vēsturiskām norisēm no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām Jelgavā un novadā. Vislielākā muzeja krājuma vērtība ir latviešu glezniecības vecmeistara Ģederta Eliasa (1887. - 1975. gads) darbu kolekcija. Muzejs piedāvā interaktīvas izstādes, izglītojošas programmas un ekskursijas dažādām vecuma grupām.

Skats no ACADEMIA PETRINA torņa – ceļojums Jelgavas pagātnē

Muzeja ēkā, kas pazīstama ar vēsturisko nosaukumu "Academia Petrina" jauna iespēja uzkāpt tornī un vērot apkārtnes panorāmu no nelielā balkona. Tornis kā viena no Jelgavas arhitektoniskajām dominantēm piedāvā iespēju redzēt no putna lidojuma ne tikai pilsētas mūsdienu apbūvi, bet arī piedzīvot savdabīgu "ceļojumu laikā", aplūkojot uz katru debespusi vērstus informatīvos plakātus par Jelgavas pagājušo laiku godību. Muzeja speciālistu sagatavotā vēsturiskā informācija torņa iekštelpā sniedz ieskatu pagātnē, kur stāstos un fotoattēlos var vērot katrā debess puses virzienā reiz atrodošās ēkas un ielas, kuras šodien vairs nevaram redzēt.

 

Muzeja piedāvājums ir papildināts arī ar jaunām, virtuālām ekspozīcijām ar 3D brillēm, kas ļauj "redzēt" Jelgavu dažādos vēstures posmos caur virtuālās realitātes brillēm. Individuālam apmeklētājam iespēja kļūt par daļu no stāsta, līdzdarboties, bet grupām iespēja skatīties stāstus video sižetu formātā uz ekrāna:

 • "Kari un karavīri cauri Jelgavas laiku lokiem" ļaus ceļot laikā un būt lieciniekiem zemgaļa bēgšanai no Livonijas ordeņa brāļu gūsta vai staigāt pa Jelgavas tirgus laukumu 20.gs. sākumā;
 • "Zemgales tautas tērps un tā valkāšanas tradīcijas" ļaus piedalīties zemgaļu kāzās un noaust līgavai svārkus.

Pedagoģiskās programmas

 • Mana pilsēta Jelgava* (pirmsskolas un jaunāko klašu audzēkņiem) - nodarbība nostiprina izpratni par savu valsti, pilsētu, tās simboliem, upēm un audzina piederības izjūtu dzimtajai pilsētai.
 • Vēlēšanas Jelgavā 20. gadsimta sākumā* (sākot no 7. klases audzēkņiem, arī pieaugušajiem) - nodarbības laikā tiek sniegta plašāka informācija par 20. gadsimta sākumā notikušajām pašvaldību vēlēšanām, kā arī dalībnieki paši var izspēlēt 1901. gada vēlēšanas, iejūtoties kādā no lomām.
 • Zudusī Jelgava* (pirmsskolas un skolas vecuma bērniem) - nodarbības laikā bērni darbojoties izzinās Jelgavas vēsturisko arhitektūru, ievērojamas personības, kas nesušas Jelgavas vārdu Latvijā un pasaulē, kā arī uzzinās par pilsētai nozīmīgiem vēstures notikumiem.
 • Pirmo reizi muzejā – programmas mērķis ir iepazīt muzeju un tā apkārtni, senajiem etnogrāfiskajiem priekšmetiem un amatniecības rīkiem. Nodarbība saistīta ar skolā apgūstamo tēmu sociālajās zinībās „Es un mans laiks”. Nodarbības saturs – dalībnieki iepazīstas un  pārrunā, kas ir muzejs. „Melnajā kastē” noslēpto priekšmetu minēšana un pēc tam šo seno  un ne tik seno lietu nozīmes apspriešana. Vecums – pirmsskolas un 1. – 3.klašu skolēni.
 • Gadalaiki Ģederta Eliasa gleznās  1.-6.klasei, nodarbības laikā apmeklētāji iepazīstas ar muzeja ekspozīciju un iegūst jaunas zināšanas par mākslinieku Ģ.Eliasu. Vērosim dabu pa zāles logu, salīdzināsim redzamo ar gleznās attēloto. Pildīsim uzdevumus un darbosimies ar diegiem.
 • Senie iedzīvotāji Lielupes krastā -  nodarbība paredzēta pirmsskolēniem un 1-9. klašu audzēkņiem. Nodarbības mērķis ir sniegt jaunas zināšanas par cilvēku dzīvi senatnē ar eksponēto artefaktu starpniecību un ļaut izbaudīt ekspozīcijas atmosfēru. Audzēkņi papildinās zināšanas par to, kā tiek iegūta informācija par cilvēku dzīvi senatnē un veiks uzdevumus “arheologa laboratorijā”. 

* Katras nodarbības cena 1,50 EUR no personas pieaugušajiem, 1,00 EUR no personas skolēniem.

* Nodarbības ar iepriekšēju pieteikšanos.

Ekskursijas

Padziļinātas, ar interaktīviem elementiem, dažādām vecuma grupām:

 • Ģederta Eliasa dzīve un daiļrade
 • Jelgava – Kurzemes un Zemgales hercogistes galvaspilsēta
 • Academia Petrina – pirmā augstskola Latvijas teritorijā

Darba laiks

No 1. maija līdz 30. septembrim

 Pirmdiena - slēgts

Otrdiena-Svētdiena
10:00 – 18:00


No 1. oktobra
līdz 30. aprīlim

 Pirmdiena - slēgts

Otrdiena-Svētdiena
10:00 – 17:00

Torņa darba laiks

Pirmdiena - Otrdiena - slēgts

Trešdiena -  Svētdiena 10:00 - 18:00

Cenas 

Ieejas biļešu cenas ŠEIT.

 

*Pirmskolas vecuma bērniem tornis nebūs pieejams, bērni līdz 12 g.v. varēs torni apmeklēt vecāku vai pilnvarotās personas pavadībā.

*Muzeja tornis strādās vadoties pēc laikapstākļiem.

 

Foto: no muzeja arhīva

Jelgava, Akadēmijas iela 10
63023383, 63080150
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
LV, RU, EN
Pieaugušie 3,00; Bērni 1,00; Skolēni ; Studenti ; Pensionāri ; Ģimenes biļete
Ekspozīcijas
Ģimenēm ar bērniem
Cilvēki ar kustību traucējumiem
Pieejams gids
Maksājums ar karti
Suvenīru iegāde
Auto stāvvieta
Pirmdiena: -
Otrdiena: 10:00 - 18:00
Trešdiena: 10:00 - 18:00
Ceturtdiena: 10:00 - 18:00
Piektdiena: 10:00 - 18:00
Sestdiena: 10:00 - 18:00
Svētdiena: 10:00 - 18:00