Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja ēka pazīstama ar vēsturisko nosaukumu Academia Petrina, celta 1775. gadā pēc pēdējā Kurzemes un Zemgales hercoga Pētera Bīrona ierosmes agrākās hercogu pilsētas pils vietā. Tajā atradusies pirmā augstskola Latvijas teritorijā, kur savulaik mācījušies Lietuvas un Latvijas pirmie prezidenti.

Muzeja ekspozīcijas vēsta par nozīmīgām vēsturiskām norisēm no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām Jelgavā un novadā. Vislielākā muzeja krājuma vērtība ir latviešu glezniecības vecmeistara Ģederta Eliasa (1887. - 1975. gads) darbu kolekcija. Muzejs piedāvā interaktīvas izstādes, izglītojošas programmas un ekskursijas dažādām vecuma grupām.

Skats no ACADEMIA PETRINA torņa – ceļojums Jelgavas pagātnē

Muzeja ēkā, kas pazīstama ar vēsturisko nosaukumu "Academia Petrina" jauna iespēja uzkāpt tornī un vērot apkārtnes panorāmu no nelielā balkona. Tornis kā viena no Jelgavas arhitektoniskajām dominantēm piedāvā iespēju redzēt no putna lidojuma ne tikai pilsētas mūsdienu apbūvi, bet arī piedzīvot savdabīgu "ceļojumu laikā", aplūkojot uz katru debespusi vērstus informatīvos plakātus par Jelgavas pagājušo laiku godību. Muzeja speciālistu sagatavotā vēsturiskā informācija torņa iekštelpā sniedz ieskatu pagātnē, kur stāstos un fotoattēlos var vērot katrā debess puses virzienā reiz atrodošās ēkas un ielas, kuras šodien vairs nevaram redzēt.

Cenas

 • Tikai tornis - 1,50 EUR
 • Tornis un izstāde - 2,50 EUR
 • Tornis un pastāvīgā ekspozīcija - 3,00 EUR
 • Tornis, izstāde un pastāvīgā ekspozīcija - 4,00 EUR
 • Skolēniem (Tornis, izstāde, ekspozīcija) - 1,00 EUR

*Pirmskolas vecuma bērniem tornis nebūs pieejams, bērni līdz 12 g.v. varēs torni apmeklēt vecāku vai pilnvarotās personas pavadībā.

Muzeja piedāvājums ir papildināts arī ar jaunām, virtuālām ekspozīcijām ar 3D brillēm, kas ļauj "redzēt" Jelgavu dažādos vēstures posmos caur virtuālās realitātes brillēm. Individuālam apmeklētājam iespēja kļūt par daļu no stāsta, līdzdarboties, bet grupām iespēja skatīties stāstus video sižetu formātā uz ekrāna:

 • "Kari un karavīri cauri Jelgavas laiku lokiem" ļaus ceļot laikā un būt lieciniekiem zemgaļa bēgšanai no Livonijas ordeņa brāļu gūsta vai staigāt pa Jelgavas tirgus laukumu 20.gs. sākumā;
 • "Zemgales tautas tērps un tā valkāšanas tradīcijas" ļaus piedalīties zemgaļu kāzās un noaust līgavai svārkus.

Pedagoģiskās programmas

 • Mana pilsēta Jelgava* (pirmsskolas un jaunāko klašu audzēkņiem) - nodarbība nostiprina izpratni par savu valsti, pilsētu, tās simboliem, upēm un audzina piederības izjūtu dzimtajai pilsētai.
 • Mēs restauratori* (pirmsskolas un jaunāko klašu audzēkņiem) - nodarbības mērķis - etnisko pamatu apzināšanās ar muzejpedagoģijas līdzekļiem. Nodarbības laikā iepazīstas ar muzeja eksponātiem un gūst priekšstatu par restauratoru darbu. Nodarbības otrajā daļā - radošais darbs arheoloģisko rotu "kopiju" izgatavošana.
 • Vēlēšanas Jelgavā 20. gadsimta sākumā* (sākot no 7. klases audzēkņiem, arī pieaugušajiem) - nodarbības laikā tiek sniegta plašāka informācija par 20. gadsimta sākumā notikušajām pašvaldību vēlēšanām, kā arī dalībnieki paši var izspēlēt 1901. gada vēlēšanas, iejūtoties kādā no lomām.
 • Mācāmies mācīties* (glītrakstīšana, sākot no 5. klases audzēkņiem, piemērota arī pieaugušajiem, līdz 10 cilvēkiem) - iespējams apgūst glītrakstīšanas prasmi muzeja mākslinieka vadībā.
 • Zudusī Jelgava* (pirmsskolas un skolas vecuma bērniem) - nodarbības laikā bērni darbojoties izzinās Jelgavas vēsturisko arhitektūru, ievērojamas personības, kas nesušas Jelgavas vārdu Latvijā un pasaulē, kā arī uzzinās par pilsētai nozīmīgiem vēstures notikumiem.

* Katras nodarbības cena 1,50 EUR no personas pieaugušajiem, 1,00 EUR no personas skolēniem.

* Nodarbības ar iepriekšēju pieteikšanos.

Ekskursijas

Padziļinātas, ar interaktīviem elementiem, dažādām vecuma grupām:

 • Ģederta Eliasa dzīve un daiļrade
 • Jelgava – Kurzemes un Zemgales hercogistes galvaspilsēta
 • Academia Petrina – pirmā augstskola Latvijas teritorijā

Darba laiks

No 1. oktobra
līdz 30. aprīlim

 Pirmdiena - slēgts

Otrdiena-Svētdiena
10:00 – 17:00


No 1. maija līdz 30. septembrim

 Pirmdiena - slēgts

Otrdiena-Svētdiena
11:00 – 18:00

Torņa darba laiks

Pirmdiena, otrdiena, trešdiena, ceturtdiena - slēgts

Piektdiena, sestdiena, svētdiena 10:00 - 17:00

Cenas 

Pastāvīgā ekspozīcija un izstāžu zāle:

 • Pieaugušajiem 3,00 EUR
 • Studentiem 0,50 EUR

Pastāvīgā ekspozīcija:

 • Pieaugušajiem 2,00 EUR

Izstāžu zāle:

 • Pieaugušajiem 1,50 EUR

Ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1 vai vairāki bērni līdz 18 gadu vecumam) 6,00 EUR

 • Ekskursija ar gidu latviešu valodā: grupa līdz 20 personām 10,00 EUR
 • Ekskursija ar gidu angļu vai krievu valodā: grupa līdz 20 personām 15,00 EUR

Foto: no muzeja arhīva

Jelgava, Akadēmijas iela 10
63023383, 63080150
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
LV, RU, EN
Pieaugušie 3.00 Bērni 0.50
Ekspozīcijas
Ģimenēm ar bērniem
Cilvēki ar kustību traucējumiem
Pieejams gids
Maksājums ar karti
Suvenīru iegāde
Auto stāvvieta
Pirmdiena: -
Otrdiena: 11:00 – 18:00
Trešdiena: 11:00 – 18:00
Ceturtdiena: 11:00 – 18:00
Piektdiena: 11:00 – 18:00
Sestdiena: 11:00 – 18:00
Svētdiena: 11:00 – 18:00